Blog

(HU)Hogyan használjunk QR-kódokat az új uniós borcímke-szabályoknak való megfelelés érdekében?

A globális bormárkák az EU-ban értékesített borokra vonatkozó új címkézési követelményekkel küzdenek 2023-tól. A QR-kódok és a digitális címkék segítségével végigvezetjük Önt a megfelelés legfontosabb lépésein.

(HU)Hogyan használjunk QR-kódokat az új uniós borcímke-szabályoknak való megfelelés érdekében?

Az új európai uniós borcímkézési szabályok szerint a 2023. december 8. után gyártott és címkézett boroknak fel kell tüntetniük az összetevőket, a tápértékkel kapcsolatos információkat és egyéb részleteket vagy a fizikai címkén, vagy elektronikus eszközökkel, például QR-kódokkal és digitális címkékkel.

Ez a cikk a QR-kódok és digitális címkék (e-címkék) használatával a jogszabályoknak való megfelelés tervét mutatja be, és a kisebb és nagyobb bormárkákkal, köztük a Remy Cointreau-val, a Schlumbergerrel, a Delicatóval, a Continuummal és másokkal folytatott munkánkon alapul.

Telmont EU wine label

A QR-kódos megoldás bevezetésének négy lépése az EU-borok számára

A bortermelők túlnyomórészt a QR-kódok és a digitális címkék használatát választják a megfelelés érdekében, két kulcsfontosságú előnye miatt:

Megjegyezzük, hogy a cikk további részében az „e-címke megoldás“ kifejezést használjuk minden olyan szoftveres megoldásra, amely QR-kódokat és a kapcsolódó digitális címkéket hoz létre.

A QR-kódokat választó márkák a következő lépéseket követik, hogy megfeleljenek az új szabályozásnak.

    1. Rendszerezze a borral kapcsolatos információkat egy táblázatban vagy adatbázisban.
    2. Írja be a borinformációkat az e-címke szoftvermegoldásba.
    3. Generálja és töltse le a QR-kódokat a nyomtatott címkekialakításon való használathoz.

A fenti eljárást minden évben meg kell ismételni az adott évben készült és az EU-ban értékesítésre szánt új borok esetében.

Mi a teendő, ha sietek QR-kóddal ellátott borcímkéket nyomtatni?

Ha pincészete siet a címkék nyomtatásával, a megfelelési folyamatot a QR-kódok generálásával, letöltésével és a borra történő nyomtatásával is el lehet kezdeni. Ezt később befejezheti a fenti 1. és 2. lépés újbóli megismétlésével. Ellenőrizze, hogy az e-címke megoldása támogatja-e azt a lehetőséget, hogy először kinyomtassa a QR-kódokat, majd később hozza létre a digitális címkéket.

Mind a négy lépés szükséges a megfeleléshez, függetlenül attól, hogy milyen sorrendben hajtja végre őket. Most részletesebben ismertetjük az egyes lépéseket.

Vegye figyelembe, hogy az alábbiakban leírtak nem jogi tanácsadásnak minősülnek. Emellett egy új módosítási tervezet véglegesítése is folyamatban van, így az itt szereplő útmutatások egy része idővel változhat.

1. lépés: Rendezze a termékinformációkat

Ennek a lépésnek az a célja, hogy rendszerezze az összes borászati termékinformációt, amelyet be kell vinnie a szoftveres címkézési megoldásba (e-címke megoldás). Ez történhet táblázatban vagy adatbázisban. Az alábbi információk a digitális borcímkékhez ajánlott (opcionális) és kötelező információkat egyaránt tartalmazzák:

Termékinformációk

Adagolási méretek

A törvény előírja, hogy a tápérték- és energiatartalomra vonatkozó információkat 100 ml-es adagokra kell alapozni. Ön opcionálisan más adagméret alapján is megadhatja az információkat. Jellemzően a népszerűbb borokat, a vörös, fehér és rozé borokat 125 ml, 175 ml és 250 ml-es adagokban szolgálják fel. Az európai bárokban a szabványos adagolás 125 ml, de országspecifikusan is lehet, hogy Ön országspecifikus adagokat szeretne. Az előírt 100 ml-es adagolási méretre vonatkozó nyilatkozatok mellett javasoljuk, hogy a szabványos adagolási méretre vonatkozóan is jelenítse meg azokat, mivel ez az információ hasznosabb lehet a vásárlók számára.

Lejárati idő

A 10%-nál kisebb ABV-vel rendelkező, alkoholmentesített borok esetében meg kell adnia a minimális eltarthatósági időt vagy a lejárati dátumot. Erre az (EU) 2021/2117 rendelet utal.

Összetevők

Az összetevőket súlyuk szerint csökkenő sorrendben kell feltüntetni az e-címkén, ezért az információkat így és az 1169/2011/EU rendelet 18. cikkében foglaltak szerint kell rendszereznie.

Az adalékanyagokat kategóriánként kell rendszerezni, és ha az adalékanyagai tételenként változnak, akkor az adalékanyagokat akkor is tüntesse fel, ha azok csak esetleg vannak jelen a termékben.

Táplálkozási tények

Az alábbi tápértéktényeket minden egyes borászati termékhez el kell készítenie:

Az e-címkézési megoldásnak tartalmaznia kell egy energiaszámológépet, bár az energiát közvetlenül is megadhatja. E módszerekről bővebben a következő szakaszban olvashat.

Allergének és intoleranciák

Az allergéneket és intoleranciákat fel kell tüntetni a fizikai címkén, és ha e-címke vagy digitális címke megoldást használ, akkor ezeket is fel kell tüntetni. Lásd (az 1169/2011/EU rendelet 21. cikke (1) bekezdésének b) pontja).

Gyakori kérdések az energiával, összetevőkkel és adalékanyagokkal kapcsolatban

Hogyan kell kiszámítani az energiát?

A rendelet szerint az energia kiszámítására két elfogadható módszer létezik:

Mi minősül összetevőnek? „Minden olyan anyag vagy termék, beleértve az ízesítőket, élelmiszer-adalékanyagokat és élelmiszeripari enzimeket, valamint az összetett összetevők bármely alkotóelemét, amelyet az élelmiszer gyártása vagy elkészítése során használnak, és amely a késztermékben még mindig jelen van, még ha megváltozott formában is; a maradványok nem tekinthetők „összetevőnek“„ (az (EU) 1169/2011 2. cikke).

Mi a helyzet akkor, ha valamelyik beszállítója alapborokat vagy előre összekevert összetevőket szállít Önnek, amelyeket az Ön márkája beépít a boraiba? A jelenlegi tendencia az, hogy a borászok szerződésben kötelezik az alapbor- és/vagy alapanyag-szállítóikat, hogy adjanak tájékoztatást az összetevőkről és adalékanyagokról a boraikhoz felhasznált ilyen alapanyagok tekintetében. Ezt aztán összevonják a saját összetevő- és adalékanyagadataikkal, hogy létrehozzák az egyes tételek végső összetevő- és adalékanyaglistáját.

Mi a helyzet akkor, ha régebbi borokat vagy évjáratokat kevernek ismeretlen összetevőkkel, pl. pezsgőházak olyan nem évjáratos termékekkel, amelyek régebbi és újabb évjáratok keverékéből állnak? A törvény véglegesítése még folyamatban van, de egy várhatóan hamarosan elfogadásra kerülő rendelettervezet már foglalkozik ezzel a kérdéssel. A rendelettervezet alapján valószínű, hogy a végleges törvényt úgy fogják megírni, hogy a különböző évjáratú borok esetében a különböző évjáratokat vegyesen tartalmazó borok esetében az adalékanyagok és összetevők egyetlen kimerítő listája legyen elegendő.

Adalékanyagok és technológiai segédanyagok

Az adalékanyagok listájának összeállításakor az egyes SKU-k esetében tartsa szem előtt, hogy azokat kategóriájukkal együtt kell feltüntetni Kategória (1. összetevő, 2. összetevő…) formájában. Egy várhatóan hamarosan elfogadásra kerülő rendelettervezet szerint célszerű a savasságszabályozók és stabilizálószerek kimerítő listáját bemutatni, amelyeket a végtermék valószínűleg tartalmazni fog. A feldolgozási segédanyagokat nem kell feltüntetni, kivéve, ha allergiát vagy intoleranciát okoznak (az (EU) 1169/2011 20. cikkének b) pontja). Például az élesztő és a baktériumok feldolgozási segédanyagok, ezért nem kell őket feltüntetni.

Mi a helyzet, ha az adalékanyagok tételenként változnak? A jogszabályban meghatározott adalékanyagok listája esetében elfogadható, ha egyszerűen csak azt írják, hogy a bor „tartalmazhat“, és megadják az esetlegesen jelen lévő adalékanyagok kimerítő listáját.

Mi a helyzet a fordításokkal? Le kell-e fordítani az e-címkét az összes uniós nyelvre?

A jogszabály előírja, hogy az e-címkéket a termékek értékesítési piacain használt nyelv(ek)en kell rendelkezésre bocsátani. A jogszabály kimondja továbbá, hogy az EU-tagállamok meghatározhatják azokat a nyelveket, amelyeken az e-címkéket meg kell jeleníteni, bár eddig még egyikük sem tette ezt meg.

Ezt figyelembe véve a legtöbb globális márka mind a 24 uniós nyelven elkészíti az elektronikus címke lefordított változatát, és a megjelenített nyelv attól az országtól függ, ahol az elektronikus címke QR-kódját beolvassák, vagy a felhasználó rendszerének nyelvétől.

Megoldásától függően előfordulhat, hogy ebben a lépésben meg kell szerveznie a termékinformációk és az összetevők fordítását. Az automatikus fordítással és fordításkezeléssel rendelkező fejlettebb megoldások azt jelentik, hogy nem kell most aggódnia ezen információk előkészítésével, és egyszerűen később felülvizsgálhatja/csiszolhatja a fordításokat.

Miután összegyűjtötte a fenti információkat minden egyes borászati termékére vonatkozóan, továbbléphet a 2. lépésre.

2. lépés: Adja be a borászati termék (SKU) adatait a szoftvermegoldásba; vizsgálja felül a fordításokat.

Erre három lehetőség van:

  1. Kézi bevitel: Másolja be az 1. lépésben létrehozott táblázatot vagy adatbázist a szoftveres megoldásba. Ez csak akkor praktikus, ha kevés vagy például néhány tucat SKU-val rendelkezik.
  2. Tömeges feltöltés: Ez egy dokumentum, például egy CSV stb. feltöltését jelenti az e-címke megoldásába. Ez akkor célszerű, ha néhány tucat vagy több száz SKU-val rendelkezik, és jelentős időt takarít meg a folyamatban. Segítene továbbá megelőzni az adatbeviteli hibákat, amelyek hatással lehetnek a megfelelőségre. Ezt a funkciót a szoftvermegoldásának támogatnia kell.
  3. Integrációk API-kon keresztül: Ez akkor célszerű, ha néhány tucat vagy több száz SKU-val rendelkezik, és ha a megoldása támogatja. Ez a megközelítés hasonló előnyökkel jár, mint a tömeges feltöltés. Ezt a funkciót a szoftvermegoldásának támogatnia kell.

A megoldástól függően előfordulhat, hogy ebben a lépésben az összetevők és a termékinformációk lefordított változatát kell beírnia. A bevált megoldások ellenőrzött fordításokat biztosítanak a gyakori kifejezésekhez, automatikus fordítást és fordításkezelést, ami ebben a szakaszban csak a fordítások csiszolását és felülvizsgálatát igényli.

digital wine label with QR code for EU wine

3. lépés – QR-kódok letöltése

Minden egyes borászati termék (SKU) saját e-címkével és saját QR-kóddal rendelkezik majd. Tehát ha az Ön márkájának tíz különböző bora van, tíz különböző e-címkével, akkor tíz különböző QR-kódja lesz. Ez csak akkor van így, hacsak nem használ sorszámozott, egyedi QR-kódokat olyan fejlett funkciókhoz, mint például az ellátási lánc nyomon követhetősége, ami meghaladja e cikk kereteit, és a borágazatban még nem elterjedt.

Miután megtervezte az e-címkéket, képesnek kell lennie arra, hogy létrehozza és letöltse a rájuk mutató QR-kódokat.

QR-kódjait olyan formátumban kell letöltenie, amely a nyomtatója által használható, vagy könnyen integrálható a nyomtatási folyamatba.

download QR for EU wine
A Scantrust e-címke megoldás képernyőképén a QR-kódok letöltési lehetőségei láthatók

4. lépés – Címkék tervezése és nyomtatása

Most már készen áll a QR-kódok megtervezésére a címkéken. Tartsa szem előtt a következő legjobb gyakorlatokat és ajánlásokat.

Ne feledje, hogy ha pincészete siet a címkék nyomtatásával, akkor a QR-kódok generálásával, letöltésével és a címketervekbe való beépítésével is kezdheti először. Mindaddig, amíg a szoftverén vagy más rendszeren keresztül rendelkezik ezekkel a QR-kódokkal, és később visszatérhet a fenti lépésekhez, ez teljesen rendben van.

Hol kell elhelyezni a QR-kódot a címkén?

A legtöbb borászat úgy dönt, hogy a QR-kódot a hátsó címkén helyezi el, hogy minimalizálja a márkaépítésre gyakorolt hatást.

Mit kell írni a QR-kódra vagy a QR-kódba?

A rendeletek nem írják elő, hogy a QR-kódon vagy a QR-kód körül meghatározott szöveget kell feltüntetni. Úgy hallottuk, hogy legalább egy EU-tagország szabályozó szerve fontolgatja, hogy hamarosan iránymutatást ad ki erre vonatkozóan, de hivatalos álláspont vagy szabályozási részlet még nincs.

Egyes vállalatok a QR-kód közepén egy „i“ betűt használnak a „további információkért“ jelzésére. Ez nem befolyásolja a felhasználók beolvasási képességét. Mások a „Scan for info“ vagy „Scan for more info“ feliratot is feltüntetik, és ezt a QR-kód mellett helyezik el. Ez a „cselekvésre való felhívás“ tovább tisztázza a QR-kód célját, és a fogyasztót a beolvasásra ösztönzi.

Fontos figyelembe venni, hogy a QR-kódokat az EU-n kívüli más piacokon is beolvashatják. A más régiókban élő fogyasztók számára különböző információk, például a termék vagy a borászat márkajelzése, a hitelesség ellenőrzésének jellemzői stb. prioritást élveznek, és mindezeket a földrajzi helymeghatározási paraméterek és kiváltó okok alapján átirányíthatják.

Ha úgy dönt, hogy a QR-kód közelében „cselekvésre való felhívást“ használ, győződjön meg róla, hogy az minden régió és a fogyasztónak kiszolgált tartalom számára megfelelő lesz.

scan-for-info
Példa arra, hogy a borászatok 2023-tól QR-kódokat nyomtatnak borcímkéikre

Mekkora legyen a QR-kód a címkén?

A QR-kód minimális mérete 13 mm x 13 mm, maximális mérete 16 mm x 16 mm, a csendes zóna nélkül (lásd alább). E spektrum alsó végén (6mm x 6mm) a fogyasztónak néhány centiméterre kell elhelyeznie a kameráját a QR-kódtól ahhoz, hogy be tudja olvasni azt. A nagyobb végeken pedig távolabb kell állniuk. A tartományon belül bárhol elfogadható, de mi a középső értéket javasoljuk, hogy a fogyasztóknak ne legyen gondjuk a beolvasással.

Minden QR-kódnak rendelkeznie kell egy „csendes“ zónával – egy fehér területtel a QR-kód körül. A QR-kód egyes celláinak négyszeresét javasoljuk – referenciaként ez egy 10 mm-es QR-kód esetében 1,5 mm lenne.

Meg kell győződnie címketervezőjével és/vagy nyomdai szolgáltatójával arról, hogy az e-címke megoldásból letöltött QR-kód kép 300 dpi vagy magasabb felbontással nyomtatható-e a kívánt méretben a címkére.

quiet

Milyen színű legyen a QR-kód?

Fekete QR-kódot ajánlunk fehér alapon. Más sötét színek fehér vagy világos háttéren lehetségesek, de ezeket egy szabványos QR-kódolvasó alkalmazással történő nyomtatási tesztbeolvasással kell tesztelni. A fehér szín fekete háttéren (inverz) szintén működhet, de ezt is tesztelni kell, mivel megfelelő kontrasztot igényel.

QR-instructions
Vegye figyelembe a QR-kód és a háttér közötti nagy kontrasztot.

Lehet a QR-kód más alakú?

A QR-kódok csak négyzet alakúak lehetnek. Ennek ellenére kreatív hatást lehet elérni, ha a négyzet alakú QR-kódokat nem négyzet alakú formákba ágyazzuk, pl. egy elforgatott négyzetbe, egy párhuzamos gyémántba stb. Ezekben az esetekben ügyeljen a szükséges csendes zóna betartására.

Milyen felbontással kell nyomtatni a QR-kódot?

A fogyasztók általi beolvasással kapcsolatos problémák elkerülése érdekében 300 dpi vagy magasabb felbontást ajánlunk.

Ez az! Ha a fent leírtak szerint elvégezte az 1-4. lépést, akkor már felragaszthatja a borcímkéket – QR-kódokkal – azokra a borokra, amelyeket az uniós jogszabályoknak megfelelővé kíván tenni.

Egyéb kérdések és megfontolások az e-címke megfelelési projekt tervezésekor

Lehet-e váltani egy másik e-címke szállítóra, miután az adott szállító QR-kódjait már kinyomtatták a borokra alkalmazott címkékre? Hogyan működik a vendor lock-in a digitális borcímkék és a QR-kódok esetében?

A lehetőségei a megvalósítástól függenek.

Háromféle megközelítés létezik:

  1. Statikus QR-kód használata, amelyet nem lehet könnyen megváltoztatni (NB: ne tegye ezt!)
  2. Dinamikus QR-kód használata jövőbeli átirányítási lehetőséggel
  3. Használja a domainjét a QR-kódokhoz, beleértve a dinamikus átirányítás funkciót is.

Vegyünk egy példát, amelyben két elektronikus címke megoldási szolgáltató, A és B szolgáltató vesz részt. Ön az A szolgáltatóval kezdi a bevezetést, az ő megoldásával QR-kódokat generál, és ezeket a kódokat kinyomtatja a borcímkékre. Egy év elteltével Ön nem elégedett a szolgáltatásukkal, vagy más nehézségbe ütközik, és át szeretne térni a B szolgáltatóhoz.

Az új borok esetében egyszerűen a B szolgáltatót használhatja az új e-címkék és QR-kódok generálásához.

Azonban azon borok esetében, amelyek már rendelkeznek A szolgáltató QR-kódjaival nyomtatott címkékkel, a borcímkékre nyomtatott QR-kódok tartalmazzák A szolgáltató weboldalának domainnevét, és a QR-kódokat beolvasó vásárlók továbbra is az általa ellenőrzött weboldalra jutnának. Ez messze nem ideális.

  1. lehetőség – Statikus QR-kód

Ez azt jelenti, hogy olyan URL-t használ a QR-kódban, amelyet nem arra szántak, hogy új URL-re irányítsák át. Attól függően, hogy ki ellenőrzi a QR-kódban szereplő URL-hez kapcsolódó tartományt és kiszolgálót, lehet, hogy lehetetlen megváltoztatni az URL-t. Így teljesen bezárva marad. Ez az egyik fő oka annak, hogy a statikus QR-kódok nem ajánlottak.

  1. lehetőség – URL átirányítás

Ha az A szolgáltató URL-átirányítást kínál azután is, hogy Ön megszünteti az e-címke szolgáltatásának használatát, akkor bármikor, amikor egy ügyfél beolvas egy QR-kódot az A szolgáltató QR-kódjaival ellátott boron, az ügyfél először egy A szolgáltató által üzemeltetett weboldalt nyit meg, majd a böngészője átirányítja őt a B szolgáltató platformján lévő e-címkére.

Egyes megoldások, köztük a szövetség által támogatottak is, azt állítják, hogy URL-továbbítást biztosítanak, ha velük szerződik. De még ebben az esetben is a szavukra kell vennie őket, hogy megbízhatóan, akár díj ellenében is biztosítják ezt a technikai szolgáltatást, mindaddig, amíg az Ön borai forgalomban vannak.

Ezért fontos, hogy olyan megoldási szolgáltatót válasszon, amely egy bevált vállalat, bevált ügyfelekkel, akiről tudja, hogy addig is jelen lesz, amíg az Ön borai a piacon vannak.

  1. lehetőség – Saját domain használata a QR-kódokban

Ez egy kis előkészületet igényel, és egy fejlettebb megközelítés. Ebben a forgatókönyvben az e-címke megoldás az Ön saját domainnevét használja. Így, ha valaha úgy dönt, hogy elhagyja a szolgáltatást, és máshol hosztolja az e-címkeoldalakat, egyáltalán nem lesz bezárva – a QR-kódban található weboldal címét Ön irányítja.

A saját domainnév használatát javasoljuk a QR-kódban, ha aggódik a szállítói bezártság miatt, vagy ha olyan nagy globális márka, amelynek különleges követelményei vannak az ilyen szintű ellenőrzésre. Érdemes megfontolni, hogy a projekt korai szakaszában megkérdezze az e-címke-megoldás szolgáltatóját, hogy mi szükséges ahhoz, hogy saját domainnevet használhasson a QR-kódokban szereplő URL-címekhez.

Lehetséges, hogy egy QR-kód több célt is szolgáljon, beleértve az e-címkét is?

Az e-címke tartalmazhat közvetlen linket a weboldalára, de nem linkelhet olyan oldalakra, amelyek marketinginformációkat tartalmaznak, mint például, de nem kizárólagosan:

Eddig a szabályozó hatóság nem adott további meghatározást arra vonatkozóan, hogy mi minősül „marketinginformációnak“, és mi nem.

Milyen képességekre van általában szükség egy e-címke megoldásban egy megfelelni kívánó globális bormárka számára?

A nagyobb bormárkák általában a következő technikai képességeket (funkciókat) igénylik:

Szeretne többet megtudni?

A Scantrust örömmel ajánlja fel technológiáját és szakértelmét, hogy megszüntesse az EU borcímkézési szabályainak való megfeleléssel járó fejfájást. Tudjon meg többet a megoldásunkról, iratkozzon fel ingyenes eszközünkre, vagy lépjen kapcsolatba velünk még ma, hogy megismerje vállalati lehetőségeinket. Az uniós borcímke-szabályozásról és saját megoldásunkról tájékoztató előadásokat is tartunk. A 2023. május 4-én tartott egyikről készült felvételt itt tekintheti meg: